Czy przedpokój jest jak długie i wąskie gardło Twojego domu? 0
Czy przedpokój jest jak długie i wąskie gardło Twojego domu?

Czy przedpokój jest jak długie i wąskie gardło Twojego domu?

Mamy kilka sugestii, jak go urządzić

Jest długi i ciemny. Gdzieś po drodze zastawiono tam dawno temu zasadzki na Twój mały palec u stopy. Podobno też włada nim gang butów nieznanego pochodzenia i w rozmiarach, które nie pasują na nikogo z domowników. Ty też masz taki przedpokój? Mamy kilka porad, jak sprawić, aby ten tunel stał się miłym miejscem, przez które przechodzisz z przyjemnością.

Chcesz wiedzieć, jak zadbać o długi i wąski korytarz? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się:

  • jak ławka pozwala zapanować nad porządkiem w przedpokoju,
  • jakie siedzisko do przedpokoju będzie najodpowiedniejsze,
  • jak wzór na tkaninie ławki sprawi, że korytarz stanie się milszy.

Ławka do przedpokoju i półki pozwolą Ci na opanowanie chaosu

To dziwny, ale naturalny porządek rzeczy: w ciemnym przedpokoju powstaje przechowania tysięcy tymczasowych rzeczy, które położyłeś tam na chwilę… kilka lat temu. A skoro wszyscy widzą, że tak można, to poziom bałaganu rośnie. A przecież wystarczy zacząć od praktycznej ławeczki i kilku półek.

Ławka to oczywiście miejsce, na którym usiądziesz, aby zawiązać lub włożyć buty. A gdzie one się znajdą? Tam, gdzie najłatwiej po nie sięgnąć, a więc pod ławką. Masz więc już jeden prosty trik, który sprawi, że każdy z domowników sam zacznie chować buty pod ławkę, a to poprawi wygląd przedpokoju.

Półki pozwolą Ci przejąć kontrolę nad niepotrzebnymi i utrudniającymi poruszanie się rzeczami. Latem nie potrzebujesz pojemnika na rękawiczki, a zimą czapki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne okazują się zbędne. Więc włóż je do pudełka czy kosza, a potem umieść na wysokiej półce ponad głowami. Elegancko, praktycznie i funkcjonalnie.

Ławka nie zwęża przedpokoju, za to czyni go praktyczniejszym

Jak wąski jest Twój przedpokój? Tak jak jego najwęższe miejsce. Ustawiłeś stolik na środku? Codziennie omijasz wielowarstwowy wieszak na kurtki? A może jakaś ściana albo rura sprawiają, że jest ciasno? Rozwiązaniem pierwszych dwóch kwestii jest nowe, lepsze przyzwyczajenie. Po prostu wyrób w sobie przekonanie i nawyk, że to miejsce ma być czyste, zadbane i porządne. A miejsce zbędnych kurtek jest gdzie indziej.

Lekarstwem na trzeci problem jest sensowna aranżacja przedpokoju. Raczej nie wyburzysz fragmentu ściany i nie wpuścisz w nią rury. Za to możesz zamówić robioną a wymiar zabudowę na pół przedpokoju. Do dziś uważam, że wąska nawet na 20 lub 30 centymetrów zabudowa to najlepszy mebel, jaki można sobie sprawić.

Okazuje się, że pomieścisz w niej dosłownie wszystko, co stało na wierzchu lub zajmowało 10 różnych szafek. Dzięki temu w korytarzu zawita ład i harmonia.

A co z pozostałą częścią ściany? Ponieważ przedpokój nadal będzie służyć między innymi do składania butów albo długiego oczekiwania na drugą połowę, która „zaraz wraca, bo czegoś zapomniała”, to płytka ławeczka będzie idealnym pomysłem. Pod nią przechowasz buty lub kapcie, a nad nią może pojawić się półka lub wieszak na parasole, klucze i inne okazjonalne dodatki.

Triki optyczne, czyli lustra, lampy i szachownica na ławce

Długi przedpokój zawsze pozostanie długi. Ale możesz sprawić, że będzie wydawać się krótszy, a tym samym milszy. W jaki sposób? Pomogą Ci w tym miedzy innymi lustra. Co prawda nie skrócą one korytarza, ale jeśli znajdą się one na obu bocznych ścianach (na przykład na zabudowie), to pomieszczenie pozornie się poszerzy. Luster nigdy dość w domu, a jeśli dodatkowo mają sprawić, że Twój dom stanie się przytulniejszy?

Oświetlenie to tak samo ważny aspekt. Jeżeli jedyną lampą jest ta nad drzwiami albo ta w głębi mieszkania, to zawsze będziesz widzieć jedynie długi tunel ze światłem na końcu. I zawsze będzie z nim za ciemno. Zadbaj więc o to, aby było więcej punktów świetlnych. Nawet jeśli uważasz, że szyna oświetleniowa czy długa lampa ledowa to droga ekstrawagancja, to trzy lub cztery reflektory zawieszone na środku i skierowane w różne strony są już dobrym pomysłem.

Pewne wzory i desenie sprawiają, że pomieszczenia wydają się dłuższe. Jeżeli na podłodze ułożysz panele ciągnące się od drzwi do mieszkania, to korytarz zawsze wyda Ci się dłuższy. A jeśli zrobisz to w poprzek, to uzyskasz odwrotny efekt. To samo dotyczy szachownicy: zamów ławkę z takim wzorem, a w przyjemny sposób zaburzy ona postrzeganie przedpokoju jako długiego i nudnego miejsca.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl