Historia mebli ludwikowskich 0
Historia mebli ludwikowskich

Meble w stylu ludwikowskim

Kiedyś ten styl zyskał uznanie dzięki swojej prostocie i klasycznym formom – był odtrutką dla przepychu i zepsucia, które przyniósł czas panowania Ludwika XV. Wtedy największą popularność zyskały fotele z wygodnym siedziskiem, szerokim oparciem i podłokietnikami. Potem na ich wzór zaczęto produkować także kanapy, ławki i szezlongi. Dziś atuty stylu Ludwika XVI pozostają w zasadzie te same, co w dobie klasycyzmu – meble mają wyrafinowane kształty i kunsztowne ozdoby, ale nie są przytłaczające i wszystkie elementy łączą w doskonałych proporcjach. Po jakich cechach najłatwiej rozpoznać styl ludwikowski dzisiaj?

Podstawą są nóżki –esowato wygięte, ręcznie malowane i zawsze zwężające się ku dołowi. Meble ludwikowskie najczęściej wykonane są z drewna (bukowego lub olchowego) i obite najwyższej jakości tapicerowanymi tkaninami, często przeszywanymi guziczkami (tapicerowanymi lub kryształowymi, czasami także cyrkoniami).

Meble mogą być pikowane albo gładkie, obleczone aksamitem lub skórą (dziś także skórą ekologiczną) w jednolitym kolorze albo wzorzystą.
Kształt mebli - Zwykle nieregularny, esowato wygięty, opływowy.

Ze stylem Ludwikowskim

kojarzą się przede wszystkim ławeczki, siedziska, pufy, kanapy, fotele, a także krzesła i szezlongi na przykład nasz produkt - ławka pikowana chesterfield – czyli wszystko to, co składa się na wyposażenie klasycznego, pięknego salonu.

Ławka pikowana Chesterfield
Zanim jednak zdecydujemy się na urządzenie wnętrza w stylu Ludwika XVI, warto przemyśleć, czy chcemy pójść na całość, czy jedynie wpleść pewne klasyczne elementy we współczesną, designerską aranżację (druga opcja na ogół jest lepszym wyborem).

Wbrew wielu opiniom, „ludwiki” są naprawdę wygodne i funkcjonalne, dlatego nie należy się ich specjalnie obawiać. Są bardzo atrakcyjne i naprawdę praktyczne. Pasują zarówno do salonu, jak i do przedpokoju, czy gabinetu. Dodatkowo doskonale sprawdzają się w przestrzeni publicznej – w eleganckich butikach i hotelach.

Właściwie w każdym miejscu, któremu chcemy nadać klasyczny charakter i szlachetny wygląd. Warto przy tym pamiętać, że klasyczne meble dobrze czują się zarówno w towarzystwie ciemnych, zgaszonych kolorów, jak i w jasnych, świeżych wnętrzach. Wszystko zależy od naszej koncepcji i upodobań. Pewne jest natomiast, że meble ludwikowskie spodobają się wszystkim tym, którzy cenią francuski styl i smak, a także połączenie wygody i elegancji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - ławka pikowana

.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl